Selectează o Pagină

Despre noi

În prezent, Liceul de Artă „Ion Vidu” beneficiază de o varietate de specializări: interpretare instrumentală (pian, corzi, corzi grave, instrumente de suflat din alamă și lemne, instrument tradițional românesc și percuție), interpretare vocală clasică și artă vocală tradițională românească, triada fiind completată de secția de coregrafie, înființată în anul 1990, respectiv de artă dramatică, începând cu anul 2000.

Fundamentul vieții artistice este constituit de bogata participare la concerte, recitaluri, spectacole, masterclassuri, fiind o punte de legătură între formarea elevului de astăzi și artistul de mâine, care activează în diferitele instituții culturale locale, naționale și internaționale. De asemenea profesorii și elevii liceului răspund afirmativ colaborărilor cu instituțiile de cultură și se implică activ în comunitate.

Cu o tradiție de peste 20 ani, „Zilele școlii muzicale Timișorene” constituie o sărbătoare a liceului, unde artele se întrepătrund într-o simbioză perfectă, dând naștere unui spectacol aniversar grandios, desfășurat pe mai multe zile, evenimentul propunându-și evidențierea calității educației artistice.

„Stagiunea competițională Ion Vidu” are ca scop promovarea, respectiv afirmarea, pedagogiei interpretative instrumentale și vocale. Din această stagiune fac parte: Concursul Euroregional de interpretare pianistică „Alma Cornea-Ionescu”, Concursul Euroregional pentru corzi „Eugen Cuteanu”, Concursul Euroregional de corzi grave „Banatissimo”, „Voci de primăvară” Concurs Internațional dedicat interpretării vocale clasice, „Classic and Folk International Competition”, concurs Internațional pentru instrumentele de suflat și arta vocală tradițională românească.

De asemenea Liceul de Artă „Ion Vidu” este organizatorul a numeroase activități culturale/ artistic-educative, evenimente cu impact social crescut în comunitatea timișoreană, sub denumirea de „Stagiunea Ion Vidu”.

De-a lungul timpului, această instituție de învățământ a reprezentat și reprezintă, în continuare, un centru cultural important pentru orașul Timișoara, fiind locul unde sunt puse bazele artistice, unde se formează competențe și valori dar mai ales caractere. Contribuția creativă a acestora la comunitatea educațional-artistică și la viața socială, atrage după sine un standard înalt de civilizație.